Yaz ve tatil iyi hoş ama tatile giderken mutlaka aklımız evde kalıyor. Evde bıraktığımız her bir bitkinin canlı oluşu ve biz yokken bakıma ihtiyaç duyacak olmaları çok can sıkıcı. Biz evde yokken onların su ihtiyacının karşılanmaya devam etmesi çok önemli ve bunun için de deneyebileceğimiz bazı yöntemler var.  Siz de bazılarına şahit olmuşsunuzdur ya da bizzat denemişsinizdir. İşte siz tatildeyken evdeki bitkilerinizi sulamanın kolay yolları!

1 – Su dolu bir kap içerisine saksıları yerleştirmek ilk akla gelenlerden oluyor. Ancak tabi bu küçük saksılarınız varsa işe yarayacaktır.

2 – Su dolu pet şişenin ters çevrilip toprağa yerleştirilmesi sık karşılaştığımız yöntemlerden biri ancak burada da dikkatli olmak gerek. Saksınızın büyüklüğü ile doğru orantılı bir hızda su akışı olmalı. Şişenin kapağını kapatıp, kapağa istediğimiz büyüklükte bir delik açmamız daha uygun bir su akışı sağlayacaktır.

3 – Bir hortuma delikler açarak, sıraya dizdiğimiz saksılar üzerine yerleştirmek gerçekten harika bir sulama sistemi olabilir. Hortumun ucunu da biraz yükseğe konumlandırdığınız çeşmeli bir bidona takabilirsiniz.

4 – İlginç ve de işe yararlılığı kanıtlanmış sulama sistemlerinden biri ise ipler ile saksılara su taşımayı sağlıyor. Bu sistemde yükseğe yerleştireceğiniz su kaynağı ve alçakta yer alan saksılar söz konusu. Bir ucu suyun içerisinde yer alan ipliklerin alt uçlarını da saksılara, toprağa iyice yerleştirmelisiniz. Bu sayede ip suyu çekip toprağa taşıyacak. Saksıların büyüklerine göre ip sayısını artırmayı unutmayın. İlginç ama işe yarayan bir yöntem.

Bitkileri sulamak elbette ki önemli ama tatile giderken evdeki bitkilerin bakımı konusunda unuttuğumuz bir detay daha var. Oda hava. Bitkilerin de hava alması gerekir ve günlerce kapalı alanda kalmak bitkilerinize iyi gelmeyecektir.