Şakayıklar her yıl ilkbahar aylarında ortaya çıkan ve birçok insanın bahçelerinin süsleyen göz alıcı bitkilerden birisidir. Bu bitkinin en önemli özelliği bahçelere uygun oluşudur. Saksılarda yetişmesi ve yeterli büyümeyi gösterebilmesi çok daha zor olmaktadır. Şakayık çiçeği çeşitli renklerde ve desenlerde olabilen gösterişli süs bitkilerinden En yaygın rengi pembe olmaktadır.

Bunun yanı sıra kokusu ile dikkat çeken şakayıklar birçok kişinin bahçelerinde tercih ettiği ilk çiçek türü olmaktadır. Şakayıkların en önemli özelliği dikildiği ilk dönem çok da verimli olmamasıdır. Esas açma olayı diğer yıl gerçekleşmektedir. 2 yıl çok daha gösterişli ve canlı olan şakayıklar bahçelerin favorisi haline gelecektir. Şakayık bitkisini diğerlerinden ayıran en önemli özellik yoğun kış koşulları sayesinde güçlenmesidir. Bu sebeple saksıda yetiştirilmesi doğru olmamaktadır. Bahçede yetiştirilen şakayıklar kış koşullarını ve soğuk havayı ne kadar iyi yaşarsa o kadar iyi açacaktır.

Şakayık çiçeği nasıl yetiştirilir?

Şakayık çiçeğinin bahçeye dikilmesi tavsiye edilmektedir. Bahçeye dikilen şakayığın gelişiminin başarısı mekanın mevsim koşullarına bağlı olmaktadır. Bahçe kış döneminde soğuk ve karasal oluyor ise şakayık çok daha büyük ve canlı açacaktır. Şakayık herhangi bir toprağa dikilmemelidir. Dikilen toprağın besleyici olması gelişimine büyük oranda etki edecektir. Şakayık en az 4-5 saat güneş ile beslenmesi gereken bir bitkidir. Bu güneşin direk vurması yerine yansıması çiçeklerin renklerini olumlu anlamda etkileyecektir. Şakayık çiçeğinin sağlıklı kalması için sulamada son derece önemlidir.

Özellikle yazlara bağlı olarak oluşan kurumalara da müdahale edilmeli ve gerekli miktarlarda sulama yapılmalıdır. Şakayıklar 2 gruba ayrılır. Her iki grubun budaması ve bakımı biraz daha farklı olmaktadır. İlk şakayık türü ağaç şakayıklarıdır. Diğeri ise otsu şakayıklardır. Ağaç şakayıkları budama işlemine ihtiyaç duyan daha gösterişli ve geniş yapraklara sahip şakayık türüdür. Otsu şakayıklar ise daha çok alçak yerlerde yetişen ve yeşeren şakayık türüdür. Budanma ihtiyacı olmamaktadır.

Şakayık çiçeğinin önemi

Şakayık bitkisi kökleri çok eskilere dayanan popüler bir bahçe bitkisidir. Özellikle Türkiye için son derece önemli olan bu çiçek Expo 2016’da sembol olarak kullanılmıştır. Son dönemlerde yatırım aracı olarak görülen şakayık çiçeği, kolayca ekilebilmesi ve her yıl daha iyi ekin vermesi sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

 Kesme Şakayıklar

Şakayıklerin bu kadar popüler olmasının nedeni aslında kesme şakayıklerdir. Sadece kesilip buket ve aranjman yapmak için üretilen bu mükemmel çiçekler genellikle Hollanda’dan ithal edilmektedir. Kesme bitki olduğu için kokusu yok denecek kadar azdır ancak çiçek kısmı bahçede ekilenlere göre çok daha tok, dayanık ve büyüktür.