Mutlu bir birlikteliğin ilk ciddi adımı olan kız isteme merasimi, kültürümüzün en önemli anlarından biridir ve bugünü de özel bir çiçek ile ölümsüzleştirmek gerekir. Öyle basit, kafamıza göre bir demet çiçek alıp gidemiyoruz ama pek çok detaya dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle müstakbel gelin hanımın tercihlerini, isteklerini sormanızda fayda var ama seçimi size bırakıyorsa, gül ya da orkide bu merasim için ideal seçenekler olacaktır. Çiçek türü önemli bir nokta… En çok tercih edilen bu iki türü seçmeniz de yeterli değil. Yine dikkat edilmesi gerekenler var. Örneğin çiçek sayısı bile önemli… Güllerinizin tek sayıda olması gerekir. Aksi uğursuzluk olarak kabul edilebilir. En az 11 adet gülün olması gerekir ve 13 rakamı atlanarak buketinizin hazırlanacaktır. 13 rakamı da yine uğursuz olduğuna inanılan bir sayı olduğundan bu demette tercih edilmeyecektir.

Kız isteme çiçeklerinde genellikle buket tercih edilir ancak son zamanlarda güzel ve gösterişli bir çiçek aranjmanı da kız tarafında iyi bir etki yaratmaktadır J. Dış kaplamasından, süslemesine hatta çiçeklerinizin arasına yerleştirilecek olan tamamlayıcılara kadar pek çok detay, güzel bir buket için olmazsa olmazdır. Bu tür seçimleri kendiniz yapabileceğiniz gibi çiçekçinize de bırakabilirsiniz. Zaten işinin uzmanı olan bir çiçekçi sizin için en doğu seçimleri yapacak, hayal ettiğinizden de güzel bir kız isteme çiçeği hazırlayacaktır. Hayatınızı birleştirme kararı verdiğiniz kız için de aksi bir seçim yapmanız mümkün değil zaten.

Unutmayın! Belirtmek gerekir ki, bazı aileler kız isteme çiçeklerinde nazar boncuklarına önem verebilir. Bu inanca sahip olanlar için büyük önem taşıyan nazar boncukları, genç çifti kötü enerjilerden koruyacaktır.