Çiçeklerin koku, renk ve görüntüsünün güzelliğinin insanların ruhları üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bilim adamları tarafından yapılan çeşitli araştırmaların ve çiçeklerin insanlar üzerindeki etkileri hakkında yapılan anketlerin hepsi çiçeklerin insanlar üzerinde olumlu etkiler bıraktığına dair sonuçlar vermiştir. Çiçekli bir ortama giren kişilerin anında ruh hallerinin değiştiği gözlemlenmiştir. Canlı çiçeklerin motivasyonu etkileyici yönlerinden biri depresyona giren kişilerde oldukça motive edici olduğu gözlemlenmiştir. Kişiye yaşam enerjisi ve daha canlı olabilme, doğayı sevme gibi çeşitli duyguları ön plana çıkarmaktadır.

Canlı çiçeklerin motivasyonu etkileyici yönlerinden biri ise hasta ve karamsar kişilere hayatın tüm güzelliklerini, doğanın insanlara sunmuş olduğu güzellikleri hatırlatmakta ve insanların pozitif düşünmelerine destek vermektedir. Bir hasta ziyaretine giderken canlı çiçek götürmek kişinin mutlu olmasına sebep olacağı gibi hayat enerjisi dolmasına da olanak sağlar. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her insan çiçek ile mutlu olur bu çiçeklerin insanlar üzerindeki etkisidir. Canlı çiçeklerin bulunduğu ortamda insanların hayattan aldıkları zevk duyguları yükselir ve kişilerin davranışları daha pozitif olmaya başlar.

Canlı çiçeklerle ve bahçe işleri ile uğraşmak son zamanlarda ‘Bahçe Terapisi’ olarak nitelendirilmektedir. Bahçe ile uğraşmak insanlarda motivasyon eksikliği yaşayan ve çağımızın hastalığı olan depresyon hastalarına tavsiye edilmektedir. Çünkü yeşillik ve renkler insanlara huzur verir. Bitkiler aynı zamanda kişilere örnek oluşturabilecek niteliktedir. Bunun sebebi ise tıpkı insanlar gibi doğma, büyüme, çoğalma, hastalık ve yaşamını yitirme gibi insan hayatında olan her şey bitkilerde de aynı şekilde. İnsanların nasıl yemek yemeden yaşayamayacağı gibi bitkiler de susuz yaşayamazlar, beslenemezler ve güçten düşerek ölürler.

Canlı çiçeklerin insan yaşamında psikolojik etkilerinden olan kişiye kendi davranışlarının önemli olduğunu hatırlatmasının yanına fizyolojik etkileri de vardır. Motivasyon eksikliğinin en önemli sebeplerinden biri olan strestir ve canlı çiçekler insanların streslerini azaltmasına bu sayede motivasyonlarının artmasına yardımcı olur. Bununla birlikte fizyolojik etkilerinden diğerleri ise tansiyonu düşürür ve gerilmiş olan kasları gevşetir. Canlı çiçeklerin hatta doğanın hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır. Bitkilerin genel rengi yeşildir ve yeşil renk insana huzur verir. Ruh sağlığı açısından motivasyon eksikliği yaşayan kişilere çiçeklerle uğraşmalarını, bahçe işleri ile uğraşmalarını ya da doğa yürüyüşlerine çıkmalarını tavsiye ederiz.

Çiçeklerin mutluluk üzerinde çok fazla etkisi vardır. Hele ki bu çiçekler canlı ise. Kendisine çiçek hediye edilen kişi bu durumdan büyük zevk alır ve son derece memnun kalır. Aynı şekilde duygular üzerinde de oldukça fazla miktarda pozitif etkisi vardır ve bu etki uzun sürer. Depresyonda olan ve kendini mutsuz hisseden kişilere çiçek alındığında kendilerini son derece mutlu hissederler ve hayattan zevk alırlar. Çiçekler insanlarla içten ilişkiler kurmamızı sağlar bu yüzden ailemize, arkadaşlarımıza ve sevdiklerimize çiçek aldığımızda ilişkilerimiz pozitif yönde canlanacaktır. Çiçekler paylaşmanın ve sevginin sembolüdür. Bu yüzden sevdiklerimize sadece özel günlerde değil onların önemli ve özel olduklarını hissettirmek için her zaman canlı çiçeklerle sürpriz yapmalıyız. Sevdiklerimize sürprizler yapmak motivasyonu etkileyici olduğu gibi bu sürprizleri canlı çiçekler ile yapmak motivasyonu iki katı arttırıcı özelliğe sahip olacaktır.