Çiçeklerin canlı çiçekler ve kalıcı çiçek gibi türleri vardır. Canlı çiçekler renkleri ve kokularıyla insanların göz zevkine hitap ederler aynı zamanda çiçek kadınlar için mutlu olmanın yollarından biridir. Canlı çiçekler oluşumları itibari ile saymakla bitiremeyeceğimiz oldukça fazla çeşitlere sahiptirler. Bunlar bahçede ya da saksıda yetişme özelliğine göre değişebilirler. Canlı çiçeklerden bazılarını sayacak olursak şakayık, zambak, sümbül, lale, gül, kardelen, menekşe, ortanca, sardunya, süsen, karanfil, petunya, papatya, begonya ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok canlı çiçek türü vardır. Evde ya da işyerlerinizde bu bitkilerden birçoğunu yetiştirebilirsiniz. Bununla beraber bulunduğunuz ortam canlanacak ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

Çiçeklerin hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır. Her türlü çiçeğin kendi özgü şekli, kokusu, rengi olduğu gibi bulunduğumuz ortamı renklendirip güzelleştirerek bizlere huzur ve mutluluk vermektedir. Çiçeği gerek evlerimizde gerek işyerlerimizde gerekse özel günlerimizde olay ne olursa olsun her koşulda kullanırız hayatımızdaki yeri oldukça geniştir. Örneğin; bir anneler günü, bir sevgililer günü veya doğum günü gibi özel günlerde alınacak ilk hediye olarak akıllarda ilk yerini alır. Kadınlara sunulacak en güzel hediye çiçektir. Biyolojik olarak insanlara huzur verme özelliğine sahiplerdir. Bunun yanında insanlara hayat enerjisi de verirler. Görsel açıdan da göz doldurması sebebiyle çevre düzenlemelerinde de en çok kullanılan görsellik ürünü çiçektir. Örneğin; büyükşehirlerde çevre düzenlemeleri yapılırken caddelere, ana yollara çiçeklerden çeşitli görseller yapılmaktadır. Bu da insanlara hem hoş bir görüntü sağlar hem de herkesin dikkatini çekerek beğenisini sağlar.

Çalışma ortamında canlı çiçeklerin önemi ise; doğa sever bir kişi iseniz çalışma ortamında çiçek bulundurarak renklerle ve kokularla doğayı ofisinize getirebilirsiniz. Çalışma ortamında canlı çiçeklerin önemi doğa ile iç içe olmanızın yanı sıra işlere daha iyi konsantre olmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çalışma ortamındaki tüm olumsuzlukları görmezden gelmenizi sağlayarak motivasyonunuzu arttırır. Çiçeklerle süslenmiş bir ofiste çalışmak kendinizi aynı zamanda rahat hissetmenizi de sağlar. Canlı çiçeklerin ortama olumlu enerji yayması özelliği ile ortamda bulunan kişiler de bu enerjiden etkilenerek severek çalışırlar ve kendilerini çalıştıkları yerlerde huzurlu hissederler. Çalıştığınız süre boyunca kendinizi yorgun hissetmenizi engeller. Bitkilerin şans getirdiğine inanılması nedeniyle de kendinize pozitif enerjiler yükleyerek şansınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca işyerlerinde canlı çiçeklerin bulunması dekor açısından da estetik bir görünüm verdiğinden dolayı gelecek olan misafirlerinize de görsel açıdan sunum yapmış olursunuz. Ayrıca soğuk kış aylarında bile adeta yaz mevsimi yaşıyormuşçasına çiçekler ile ofisinize dekor katmış olursunuz. Fakat işyerinizde bitkilere fazla vakit ayıramayabilirsiniz bu yüzden bakımı zor olmayan çiçek türlerini seçmenizde fayda vardır.

Sevdiğiniz kişilere sürprizler yapmanın en etkili yollarından biri de onlara çiçek hediye etmektir. Eğer bir arkadaşınız, sevgiliniz ya da sevdiğiniz bir kişi yeni bir işe başladıysa ve ona sürpriz yapmak istiyorsanız ilk iş gününde ofisine canlı bir çiçek göndermeniz ona harika bir sürpriz olacak ve çiçekler sevginin sembolü olduğundan ilişkileriniz taptaze ve sıcacık olacaktır.